Tarihçe

Tarihçe

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyetlerini sürdüren Akınlar Plastik Limited Şirketi, ürettiği shrink ambalaj ile su, meşrubat ve maden suyu sektörlerinin ihtiyacını karşılamaktadır.

Akınlar Plastik, 1968 yılında Gemlik’te merhum Hüseyin AKINLAR tarafından kurulmuştur. Ambalaj sektörünün Bursa bölgesindeki ikinci kuruluşu olan Akınlar Plastik kuruluşundan beri naylon ambalaj sektöründe hizmet vermektedir.

Hüseyin AKINLAR 1968 yılında ilk olarak 40mm’lik extruderini kendi imkanlarıyla atölyesinde üretmiştir. Üretimin ilk başlangıcı ise, ziraat alanında kullanılan plastik sulama hortumlarının üretimidir. 1969 yılında naylon torba üretimine başlanarak günümüze kadar sürecek zorlu yolculuğun ilk adımları atılmıştır.

1969 yılında Gemlik’te zeytin tüccarlarının zeytin torbalarını üretimiyle başlayan süreç, sonraki yıllarda Sifaş, Sayas Süt Tozu Fabrikası, Siemens, Tofaş, Sönmez Filament, Bisaş İplik gibi bir çok fabrikanın naylon ambalaj ihtiyacını karşılamıştır.

2007 yılına kadar Hüseyin AKINLAR’ın idaresiyle devam eden firma, 2007 yılında Akınlar Kablo Yan Ürünleri, Naylon Ambalaj, Kimya Plastik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ünvanıyla Esra Akınlar ve Ferda Akınlar Hekimoğlu yönetiminde aynı iş anlayışı ve disiplini ile yoluna devam etmektedir.

Üretim yoğunluğu su, meşrubat ve maden suyu firmalarına yapılan shrinklerden oluşmasına rağmen Bursa sanayisinin %70’ini oluşturan otomotiv ve yan sanayiye de hizmet vermektedir.

Üretilen başlıca ürünler PE Shrink, PE Naylon ve PE Folyo olmasına rağmen müşteri ihtiyaçlarına yönelik olarak çeşitlilik göstermektedir.